Masum değiliz

Şarkıda da dediği gibi; “Eller günahkar… Diller günahkar… bir çağ yangını bu bütün, dünya günahkar… Masum değiliz, hiç birimiz.’’
Evet hayata gerçekçi bakıp, gerçekleri kabul etmeliyiz ki; hiç birimiz, hiçbir şekilde masum değiliz, hiçbir şekilde de, masum olamayacağız. Çünkü nefes alıyoruz. Çünkü bedenimizde sayısız sinir, sayısız duygu var. Çünkü her birimizde, nefis, nefsi arzular, nefsi ihtiyaçlar var. Bu hisler ile birlikte, bizi melekleştiren, bizi gerçek bir ‘’insan’’ yapan, sabır gibi değerli, vicdan, adalet gibi kıymetli, şükür, kanaat gibi güzel ve merhamet, saygı, sevgi gibi özel duygular, elbette var. 
İnsanız zira. Duygular ile var oluyor, duygular ile büyüyor, hayati, insanları, hatta kendimizi duygular ile tanıyor, doğum ve ölüm arası bu yolda da, yine duygular ile birlikte yürüyoruz. Bu hayat yolunda yürürken de, eylemlerimiz, söylediğimiz sözler, bizi, kimine göre haklı yapar, kimine göre haksız. Ama bir insan zaten, her zaman haklı ya da haksız olmaz, olamaz. Çünkü sinir, hisler ile örülü bir bedene, bir ruha sahibiz. Doğal olarak ta, hiç birimiz masum değiliz, hiçbir zaman da masum olmayacağız. 
Evet her insanın, eğrisi doğrusu, günahı sevabı, başarısı hatası var. Kısacası her bir insanın, melek yanı da var, şeytani yanı da. Ancak nedense, her insan, her zaman karşısında, hiç hatası ve hiç kusuru olmayan ve her zaman masum olan bir insan arıyor. Hele de son zamanlarda, kendimizi, hemen hemen her konuda uzatan zannediyor, bir bilge edası ile ahkam kesiyoruz. 
Her konuda olduğu gibi, siyasi konularda da, ‘’ben olsam…’’ diye başlayıp, efeler gibi ahkam kesiyoruz. Yanlış anlaşılmasın. Eleştiri, hatta çok sert eleştiri, elbette olacak ve olmalıdır. Kur’an, peygamberler ve Allah dışında, hayatin içinde olan her şey ve her insan, hata yaptığı an, en sert eleştiriyi hak eder. Güncel bir örnek gerekirse; Cumhurbaşkanı Erdoğan da, tamamen hatasız, tamamen masum değildir, bu ülkede, 17 yıldır, iktidar olan ak parti de. 
Çünkü ben, bir beşer olarak, bir insan olarak masum ya da hatasız değilim, doğal olarak ta, benim ülkemi yöneten kişi ve kişiler de, hiç bir zaman masum ya da hatasız olamaz, olmayacak. Eleştiri olmayacak değil, eleştiri elbette olacak. Fakat son zamanlarda dillerden düşen eleştirilerinin özünde, ego var. Şımarıklık var. Nankörlük var. Vefasızlık var. 15 Temmuz gecesini dahi unutan, unutkan zihinler var. Kimse aynaya bakıp; “ülkeye nasıl bir katkı sağlarım’’ demiyor. Kimse kendine dönüp; “ülkede neden bu kadar öfke arttı, kadına şiddet, kadın cinayetleri, tecavüzler, çocuk cinayetleri, İslam ülkesinde neden bu kadar yüksek?’’ diye sormuyor. 
Sadece karşıda olan insani suçluyoruz. Çünkü kendinizi her zaman hatasız, günahsız ve masum görüyor, her zaman ona buna, etrafa, devlete, hatta ülkeye suç atıyoruz. Oysa, huzurlu bir ülke istiyorsak, kinden, nefretten, sinirden, önce biz uzak olacağız. Gerçekten Müslüman bir ülke istiyorsak, önce biz gerçek bir Müslüman olacağız ve eğer adaletli bir ülke istiyorsak, önce biz adaletli olacağız. 
Ancak kabul edelim ki; masum değiliz, hem de hiç birimiz. 

Ziyaret: 257

Yazar: omerali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir