Kalkan Olan Kelimeler

        Biz insanlar, kabul edelim ki; tuhaf ve ilginç varlıklarız. Etten kemikten oluşan, içinde bir tutam umut ile keder, bir tutam kin ile vicdan, bir tutam aşk ile nefret, bir tutam da, öfke ile sabır olan, hem dünyanın en şerefli, hem en güçlü, hem de en zayıf ve en aciz canlılarız. Ancak son zamanlarda, bütün bu duygulara, bir de, ego ile kibir eklendi ve aciz olduğumuzu, aciz olmanın, ne kadar rahat bir olduğunu unuttuk. Doğru ya da yanlış her şey hakkında bir bilgimiz, gerçek ya da yalan her konu hakkında bir yorumunuz var.

        Bizler, az ve aciz olmanın özgürlüğünü yaşamak yerine, çok olmanın, güçlü olmanın ve bilge olmanın esaretini yaşamayı tercih ediyoruz. Üstelik bütün bunları, dile getiriyor iken, az bilgi ve toplumda kıymetli bir yeri olan, bazı stop kelimeler ile dile getiriyoruz.

        Çünkü biz Türkiye milleti olarak, aziz, güzel ve özel bir millet olduğumuz kadar, biz, aynı zamanda çok hızlı unutan bir milletiz. Unutkan bir millet olduğumuz kadar, az okuyan, az okuduğu için de, ne yazık ki, kulaktan kulağa gelen bilgilere çok çabuk inanan bir milletiz. Aynı zamanda da, İslam, bayrak, vatan, ezan, demokrasi, özgürlük ve Atatürk gibi, bir takım hassas noktaları ve bir takım zaafları olan bir milletiz. Böyle bir milletin kanına girmek, kardeşler arasına fitne sokmak ve neticede de, böyle bir milleti bölmek, ne yazık ki her zaman, çok ama çok kolay oluyor.

        Hem ne mutlu, hem ne yazık ki; bizler, saf ve temiz insanlarız. İşin kötüsü de, karşımıza çıkan her bir insani da, kendimiz gibi, saf ve temiz zannediyor, gülen yüze hemen güveniyoruz. Yine ne acı ki; bir kesimimiz, ‘’Allah’’ diyen, bir kesimimiz ise, ‘’Mustafa kemal Atatürk’’ diyen dile, çok çabuk inanıyor.

        Oysa tecrübe ise, Selçuklu, Osmanlı ve cumhuriyetin kurulduğu günden bu yana, tecrübenin kralını yaşadık. İhanet ise, en son 15 Temmuz, kanlı işgal girişimi olmak üzere, ihanetin ağalarını yaşadık. Ancak; tarih boyunca birçok ağır yaralar alıp, birçok büyük ihanet yaşamamıza rağmen, ne tam olarak akıllanıp, eylemlerimizi düzeltemiyoruz, nede dünden ders alıp, bugünü, yarını ve geleceği, güçlü bir şekilde inşa edebiliyoruz.

        Dedim ya; biz, aziz ve özel bir millet olduğumuz kadar, az okuyup, sadece duyduğuna inanan saf ve temiz bir milletiz. Misal dilinde ‘’Allah’’ her bir insani, ‘’iyi insan’’ olarak kabul ettikçe, bir fetö biter, yerine bin fetö gelir. Ya da Atatürk aşığı her insani, ‘’vatansever’’ kabul edersek, gerçek vatanseverlerin vatanını, tehlikeye atarız.

        İşte bu yüzden, bayrak, vatan, Atatürk, ezan, Kur’an gibi, kalkan olmuş kelimeler ile haşir neşir olanları, iyi ölçüp biçelim ki; bir daha aldanmayalım.

Ziyaret: 815

Yazar: omerali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir