Kelimeler Ve Değeri

        Samimi olarak söylemek gerekirse, 2000’li yılların başından bu yana, işim de kelimeler benim, gücüm de. Konuşma engeli olmayan insanlar için, harfler, kelimeler, cümleler ne kadar önemli, 0ağızlarindan kolay bir şekilde çıkan sözlerin değerini, ne kadar idrak edebiliyor bilmiyorum. Ne yazık ki kolay ulaşılan, kolay elde edilen ve her an el altında olan kavramların ne kıymeti biliniyor nede anlamı.

Örnek vermek gerekirse, bu ülkede, bir günde, sadece tek bir günde, binlerce ekmek çöpe gidiyor ise, bu millet şımarık, bu millet nankör, bu millet isyankâr demektir. Bu ülkede nefes alan her bir insan, her gün, her dakika, istediğini, istediği şekilde söylüyor, istediği yere, istediği şekilde gidiyor, canının istediğini, istediği şekilde yiyip içiyor ve yine de mutlu olmuyor ise, bu millet asi, bu millet nefret mimarı ve bu millet şükürüz demektir. Yine bu ülkede, yediğini, içtiğini, gezdiğini sosyal medyada paylaş ip, kendi hayatını teşri eden, bugünkü huzuru es geçen ve komşusu açken, tok yatan insanlar var ise, bu millet etrafa kör, bu millet duyarsız ve bu millet merhamet yoksulu demektir. Yani bugün; her insan, her şeye çok kolay ulaşıyor, kolay ulaştığı için de, değerini kolay çöpe atıyor.

Kim bilir, tam da bu yüzden, dert lazım belki de bize. Bugünkü huzuru idrak edip, şükrünü bilmek için, acı ve çaresizlik lazım. Bahar havasının güzelliğini, insana verdiği o enerjiyi ve o enerjinin ne demek olduğunu algılamak için, ilk önce çetin bir kış mevsimi yaşamak lazım. Pırıl pırıl bir sabahın kıymetini anlamak için, zifiri karanlığında zor ve bir o kadar sancılı bir gece yaşamak, özgürlüğün tadını idrak etmek için, sınırlı bir hayat çizmek, harflerin, kelimelerin ve cümlelerin önemini algılamak için de, bir ömür boyu susmak lazım.

Ve ben, çok uzun yıllar boyunca sustum, 2000’li yılların başında, satırlara cümleler düşerek, muazzam bir haykırışa başladım ve kelimelerin ne kadar değerli olduğunu, o zaman anladım. Yazmaya başladığım ilk zaman, doğduğumdan beri, sustuğum çocukluğumu, çevremde olan insanlar tarafından, ‘’köşe minderi’’ olarak görülen, Ömer’i yazdım ben. Doluydum çünkü. Hayata ve hayatıma dair söyleyecek sözlerim vardı. Daha sonra yüreğim, gençlik duyguları ve aşk ile doldu, gençliğimi, aşkımı yazdım. Şimdi ise, yüreğim ülkem, ülkemin siyaset halleri ile dolu. Ben bu yönde yazmak istiyorum ve yazacağım. Zira ben, kelimelerin değerini biliyorum.

Ziyaret: 612

Yazar: omerali

1 thought on “Kelimeler Ve Değeri

    cbd

    (16 Mart 2020 - 06:14)

    Everyone loves it when individuals get together and share opinions.
    Great site, keep it up!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir