OLGU VE ALGI

        Diğer ülke ve toplumlarını bilmiyorum. Ancak Türkiye ve Türkiye toplumu, olgu, yani gerçek bir rüzgâr ile değil de, algı rüzgâr, yani yalan rüzgâr ile yol alıyor. Kabul ediyorum, zor ve sıkıntılı olaylar yaşadığımız vakit, birleşip bütünleşen, düşmana korku salan, dünyada da, eşi benzeri olmayan, güzel ve özel bir milletiz. Lakin aynı zamanda da, dünü çok çabuk unutan, dünden ders almayı başaramayan ve ne yazık ki, algıya çok kolay yenik düşen bir milletiz.

Kim bilir, belki de bu yüzden, koca yüz yıl kaybettik biz. Belki gerçeği ölümüne savunamayıp, algıya yeterli bir şekilde isyan edemediğimiz için, bu ülkede, 18 yıl boyunca, ezan, Türkçe okundu. Belki bu yüzden, bu ülkede, ezanı orijinal haline çevirdiği için, bir başbakanı idam edildi ve sonra da, o idam film yapılıp, 60’lı yıllarda, ilkokul çocuklarına alkış yaptırıldı. Belki bu milleti, ‘’sağ’’ ‘’sol’’ diye bölüp, ‘’ülkede huzursuzluk var’’ diye bir algı yayarak, 12 Eylül 1980 darbesine bu halk razı edildi. Ve 28 Şubat döneminde, İslam ülkesi Türkiye’ye, ‘’Müslümanca yaşayanlara zulüm’’ olgusunu yaşatıp, ‘’dindar nesil’’ algısıyla da, bu insanlara fetö’yü baş tacı ettirdiler. 

        Güzel ve özel Türkiye milletinin, algıyla yenik düşen, bir kötü huyu olduğu gibi, yenik düştüğü, hiç bir şekilde aşamadığı ve altında kaldığı bir tabuları var. Örneğin, bu milletin, ‘’her engelli, mutlaka maddi yardıma ihtiyacı vardır’’ ya da ‘’her engelli, mutlaka zekâ geriliği yaşıyordur’’ gibi, bir tabu, bir algı var ve o algının acısını, en iyi bizzat ben biliyorum.

        Bugüne, bugünkü Türkiye’ye ve Türkiye’nin, bugünkü gündemine batiğim vakit ise, yine Olgun’un, algı karşısında yenik düştüğünü görüyorum. Mesela bir vatandaş çıkıp; “ülkede yoksulluk var’’ diye bir algı yaymaya başlıyor, AKM’leri, lokantaları, Kafe’leri, çarşı pazarı dolduran milyonlarca insan, bu algıya yenik düşüp, devlete, hükümete ve hatta ülkeye isyan ediyor. Elâzığ deprem bölgesine giden, Kızılay çadırını ziyaret eden bir zat, Ankara’ya döndüğü vakit, ‘’deprem bölgesinde, bir tane dahi Kızılay çadırı görmedim’’ diye bir yalan atıyor, binlerce kişi, bu yalana alkış tutuyor. Öbür bir vatandaş çıkıp; “diktatör var ülkede. Adalet yok, özgürlük yok, konuşan yanıyor’’ diye, içi boş bir kavram atıyor, diktatör olduğu iddia edilen ülkede, herkes bağırıyor.

        Ne yazık ki bu ülkede, her zaman olgu, algı karşısında yenik düştü ve düşüyor. Bence esen algı rüzgâr, en az terör kadar tehlikeli. Bence bu rüzgâr, ülkenin altını oyuyor ve bence bu rüzgâr ile acil bir şekilde, mücadele edilmeli. Çünkü Türkiye, algı rüzgâr ile oyalanırken, Suriye’de savaş büyüyor. Çünkü bu algı rüzgârıyla, Türkiye’yi bölüp, islamı tamamen sahipsiz bırakmak istiyorlar. Çünkü son kale Türkiye olduğunu, onlar da biliyorlar.

Ziyaret: 3182

Yazar: omerali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir