Korona Sonrası

        Yaşar mıyım, o günleri görmeye, emanet olan nefesim yeter mi bilmiyorum. Lakin ben, korona virüs tam olarak bittiği gün, dünyanın ne şekilde olacağını, biz insanların, hangi konuları konuşup, hangi meseleleri dert edip ve hangi kavramlar ile mutlu olacağını, gerçekten de çok merak ediyorum. Bazı insanlar, yeni bir dünya düzeni kurulduğunu ifade ediyor ve yalan yok, ben de bu kavrama inanıyorum. Ancak hayal kurmayı çok seven, zaman zaman uçuk kaçık hayaller kuran ve hatta düş ortamında adım atmaya âşık olan ben, korona virüs sonrası dünyayı ve dünya hayatını hayal bile edemiyor ve çok merak ediyorum.

        Hala göremeyen insanlar vardır elbette. Ama yüreğinde bir gram Allah korkusu ya da yüreğinde tanrı inancı olan her bir insan, insanlığın ne kadar aciz olduğunu, bir kere görüp, anladı. Tüm insanlık olarak, görünmeyen bir virüsün, emir eri haline geldik. ‘’maske tak’’ diye bir emir verdi, her birimiz, hiç bir şekilde itiraz etmeden taktık mı maskeleri? Evet taktık. Yüce Allah’ın, ‘’beş vakit abdest al, bedenini temiz tut’’ dediği halde, bu muazzam uyarıyı kale almayan bizler, şimdi, kıytırık bir virüs yüzünden, beş vakit değil, günde on vakit temizlenmeye çalışıyor muyuz? Hem de şizofrenik bir şekilde temizlenmeye çalışıyoruz. Yine o kıytirik virüs, ‘’evde oturacaksın’’ dedi, ona buna kükreyen insanlar, uysal kedi gibi, ‘’peki’’ dedi.

Ego, kibir çöpe gitti, para, mal, mülk bir anda tüm anlamını yitirdi, çeşit çeşit kıyafet, ayakkabı, çanta dolapta kaldı ve şuan tüm dünya, ‘’bir lokma, bir hırka’’ mantığıyla yaşıyor. Demek ki neymiş, mülkün sahibi, yalnızca Allah imiş. Demek ki neymiş, Allah istemedikçe, dünya üzerinde tek bir yaprak dahi, hareket edemez imiş. Ve demek ki neymiş, kendini bir halt zanneden insanoğlu, aslında koca bir hiç imiş…

Evet, insanlık, insanların nasıl bir hiç olduğunu, az da olsa anladı ya da anlamış rolünü iyi yapıyor. Ancak şuan, ego indi, kibir indi, her insan, köşe bucak ölümden kaçıyor. Makam anlamını, mevki değerini, para gücünü yitirdi. Sadece dua kaldı elimizde, sadece dua terk etmedi bizi ve bir tek dua arttırdı, o paha biçilmez değerini.

Peki, ama korona sonrasında nasıl bir dünya olacak? Evet, korona sonrası, bambaşka dünya düzeni kurulacak, siyasi söylemler değişecek, masanın örtüsü yenilenecek, masaya yeni ve farklı aktörler oturacak ve dünya üstünde, yeni ekonomik sistem, yeni siyasi düzen oluşacak. Biz bunları zamanı gelince, konuşacağız, yazıp çizeceğiz. Ben asıl, korona sonrası, insanlığın, alacağı şekli merak ediyorum.

Dua ve şükür, korona sonrası devam edecek mi mesela? Bir hiç olduğunu, aklında tutacak mı insanlar? Yoksa yine, ego ve kibir tavan mı yapacak? Bütün bunları, yaşayıp göreceğiz. Ama kesin olan şu ki; korona sonrası dünya, çok farklı bir yer olacak.

Ziyaret: 855

Yazar: omerali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir